Srpen 2013

Almenwelt Lofer

29. srpna 2013 v 23:22 Salzburg
Tipem na letošní zimní dovolenou by mohlo být zimní středisko Almenwelt Lofer. To se se nachází uprostřed salcburského údolí Saalachtal.

S pořízením zdejšího skipasu se lyžařům otevírá možnost lyžování na 13 lanovkách, vlecích a více než 40 kilometrech sjezdovek. Modrých sjezdovek je v oblasti Lofer přes 20 km, stejně jako červených. Nejtěžších černých je v Loferu k dispozici asi 5 km.

Lofer nepatří k nejvýše položeným střediskům a tak se svou maximální výškou 1.747 m láká především k lyžování na širokých a dobře upravených svazích. Agresivní jezdci zde budou jen těžko hledat obtížné sjezdy, středisko se zaměřuje spíše na lehké a středně obtížné sjezdovky.

Výhodou pro rodiny s malými dětmi je v roce 2012 vybudovaná nová osmimístná lanovka, která pomocí automatických bezpečnostních pásů slouží k mnohem bezpečnější přepravě lyžařů a jejich ratolestí.

Kaiserwinkl

19. srpna 2013 v 15:18 Tirol
V severotyrolské oblasti Kaiserwinkl, která se nalézá jen pár kilometrů od hranic s Německem, se sjezdovky táhnou z výšky téměř 1.800 metrů dolů do údolí. U jezera Walchsee či v Kössenu pak končí ve výšce cca. 600 metrů nad mořskou hladinou.

Údajně nejlepší lyžování z celé oblasti Kaiserwinkl je možné zažít na 1.773 merů vysokém Unterberghornu, jehož dolní stanice lanovky je přímo na okraji střediska Kössen. Šestimístná kabinová lanovka vyveze lyžaře až k Bärenhütte, od které se dá po krátkém sjezdu pokračovat až téměř pod vrchol další lanovkou. Celý areál tvoří několik širokých a upravovaných středně těžkých sjezdovek.

Další, menší lyžařský areál oblasti Kaiserwinkl, se nachází nedaleko obce Walchsee, pod masivem Zahmer Kaiser. Jde spíše o malý rodinný skiareál s přehlednými a z velké části jednoduchými sjezdy.

Tiroler Zugspitz Arena

15. srpna 2013 v 23:49 Tirol
Region Tiroler Zugspitz Arena je rozsáhlá lyžařská lyžařská oblast v Rakousku na nedaleko hranic s Německem. Tvoří ji celkem 12 lyžařských středisek s 215 km sjezdovek nejrůznějších obtížností a délek. Na všech je možné lyžovat s jedním jediným skipasem, který je označován jako Top Snow Card.

Oblast Tiroler Zugspitz Arena má mnoho malých lyžařských areálů a tak každé jednotlivé středisko v regionu má vlastní nabídku zimních sportů. Zimu si zde tedy užijí nejen vyznavači sjezdového lyžování, ale také běžkaři, snowboardisté a samozřejmě rodiny s dětmi, pro které je Tiroler Zugspitz Arena doslova jako stvořená.

K nejznámějším zdejším střediskům patří Ehrwalder Almbahn, Ehrwalder Wettersteinbahn, 2.962 metrů vysoká Zugspitze, nejvyšší hora Německa, Lermoos - Grubigstein, Biberwier Marienbergbahn, Berwang/Bichlbach, Garmisch Classic, Partenkirchen - Eckbauer, Mittenwald - Karwendel a Mittenwald - Kranzberg. V oblasti se lyžuje v nadmořských výškách od 1 000 do 2 830 m n. m. a lyžařům jsou zde k dispozici moderní lanovky a vleky a vždy perfektně upravené sjezdovky.

Údolí Alpbachtal

14. srpna 2013 v 18:51 Tirol
Lyžařský region Alpbachtal se nachází spolkové zemi Tyrolsko na půli cesty mezi Kufsteinem a Innsbruckem. Sjezdové tratě se zde vinou z výšky 2.000 metrů nad mořem dolů do údolí až na pouhých 650 metrů nadmořské výšky k údolním stanicím lanovek.

Celou oblast Alpbachtal tvoří 9 navzájem propojených lyžařských středisek. Nejvýznamnějšími jsou Niederau, Auffach, Inneralpbach a Reith im Alpbachtal.

Po nedávném propojení střediska Alpbach se střediskem Auffach přes vrchol Schatzberg (1903 m.n.m.) je zde k dispozici přes 145 km sjezdových tratí především středního stupně obtížnosti. Plynulou přepravu lyžařů vzhůru na sjezdovky zajišťuje 16 moderních lanovek a k tomu je zde v provozu dalších 25 lyžařských vleků.

Údolí Wipptal

13. srpna 2013 v 9:19 Tirol
Tyrolské lyžařské středisko Wipptal se nachází na jižní hranici spolkové země Tyrolsko nedaleko italských hranic u Brennerského průsmyku.

Svou charakteristikou je Wipptal vhodný především pro lyžaře - začátečníky či rodiny s malými dětmi, neboť nabídka sjezdových tratí je v porovnání s věhlasnými rakouskými středisky omezená a převažují jednoduché a mírné sjezdovky. Celková délka černých sjezdovek v oblasti Wipptal nepřesahuje 2 km.

Do stranou položeného údolí Gschnitztal je možné se z městeček Trins a Gschnitz dostat na lyžování nově vybudovaným vlekem.

Příznivci běžeckého lyžování, kteří do oblasti Wipptal zavítají, často volí trasu z Trins, která vede do krásného údolí Gschnitztal. Ale i nejrůznější výše položené běžecké stopy mají své kouzlo. Dokonce i stoupenci bruslařského běžkařského stylu si zde přijdou na své, neboť v okolí je upravováno několik stop pro tento styl.

Achensee

12. srpna 2013 v 18:15 Tirol
Lyžařská střediska v okolí jezera Achensee ve spolkové zemi Tyrolsko se nachází v nadmořských výškách od 900 do 1800 metrů nad mořem. Výhodou této oblast je skutečnost, že vedle lyžařských terénů v zimě může jezero nabídnou i aktivity provozovatelné během letní sezóny.

Nejvíce sjezdovek pro alpské lyžování se v Achensee nachází ve středisku Christlum, zvedající se nad střediskem Achenkirch. Výzvu pro zkušené lyžaře představuje černá sjezdovka, která vede přes Gföllalmgraben. Oblibě se těší i lanovka Rofanseilbahn, která lyžaře vyveze na lyžařské terény vrcholku Gschölkopf.

Dalším oblíbeným lyžařským areálem u jezerea Achensee je Zwölferkopf nedaleko Pertisau. Několik málo sjezdovek spíše pro nenáročné lyžování se ještě nachází u vesničky Steinberg.

Zillertal II.

11. srpna 2013 v 20:54 Tirol
Velkou výhodou celé oblasti Zillertal je šíře a komplexnost nabídky lyžování. Na své si zde zaručeně přijdou jak zkušení jezdci či závodní lyžaři, tak i nadšenci do snowboardingu, středně pokročilí turisté i úplní začátečníci.

Celkem je v údolí Zillertal k dispozici více než 200 sjezdovek (jejich průměrná délka činí téměř 3 km!), několik funparků a snowparků s excelentními parametry, k tomu je třeba připočítat prakticky neomezené kilometry lyžování ve volném terénu a v neposlední řadě i takové exkluzivity, jakou je třeba 8 km dlouhá trať Goldpiste v oblasti Hochzillertal/Hochfüge­n, kterou má "na svědomí" zdejší rodák, úspěšný sjezdař a olympijský vítěz Stephan Eberharter.

Zillertal I.

11. srpna 2013 v 20:50 Tirol
Údolí Zillertal je jedním z nejznámějších sportovních regionů rakouských Alp. Celkem 11 horských středisek nabízí lyžařům a snowboardistům více než úctyhodných 650 km sjezdových tratí s celkovou přepravní kapacitou lanovek a vleků přesahující 300 000 osob za hodinu. Toto číslo řadí Zillertal mezi absolutně největší evropské lyžařské regiony.

Údolí Zillertal se dělí do 3 lyžařských oblastí. U ústí údolí se nachází Hochzillertal / Hochfügen. Tato oblast nabízí 180 km navzájem propojených sjezdových tratí. K této oblasti se řadí i menší středisko Spieljoch, ve kterém je lyžařům k dispozici dalších 20 km sjezdovek na vrcholu Onkeljoch.

Další oblastí alpského lyžování je Zillertal Arena. Ta se nachází v postranním údolí a táhne se přes obce Gerlos a Königsleiten směrem na Wildkogel. Přestože je zde k dispozici téměř 170 km upravovaných sjezdových tratí, jde o nejmenší zillertalskou lyžařskou oblast.

Stubaital

4. srpna 2013 v 22:33 Tirol
Těžko byste mezi lyžaři hledali někoho, kdo by neznal údolí Stubaital. Jeho nejoblíbenější částí je bezesporu ledovec Stubaier Gletscher, který celoročně nabízí perfektní podmínky pro lyžování. A pro české lyžaře má ještě jednu nespornou výhodu, kterou je relativně malá vzdálenost od ČR.

Středisko nabízí především široké sjezdovky pro vyznavače snowboardingu a carvingu. Většina sjezdovek je zde červených a modrých. Zřejmě nejznámějším sjezdem je zde téměř desetikilometrový Wilde Grube.

Doprava lyžařů na svahy je ve údolí Stubaital, stejně jako ve většině rakouských středisek, zajišťována moderními lanovkami a vleky. Hlavní nápor lyžařů od parkoviště k výše položeným stanicím lanovek zajišťuje dvojitá šestimístná kabinková lanovka, díky níž jsou čekací doby na "vstup" do celého areálu minimální.